○◘•♠♣♦♥☻☺ Barbi oldala!  ☺☻♥♦♣♠•◘○

MENÜ

Mi a farsang?

A farsang szó a német Fasching szóból származik. Azt az időszakot jelzi, amely vízkereszttől (január 6.) hamvazószerdáig terjed. Miután a hamvazószerdával kezdődő nagyböjt alatt a böjti fegyelem a középkorban nagyon szigorú volt, szokásba jött az ezt megelőző időt lakmározással, mulatozással tölteni. Ezek egyre szertelenebbek lettek, kiegészültek nagy felvonulásokkal, bálokkal, álarcos alakoskodásokkal, terjedtek szerte a világban. Számos népszokás is fűződik a farsanghoz, szerte Európában vannak az ókori elhomályosult ünnepeket is idéző, és újabb korok hangulatát is idéző események. A görögök dionysiái, a rómaiak bacchanáliái, a szláv Perchta, a germán Holda ünnepei is visszaköszönnek a mai szokásokban. A farsang utolsó szombatjának estjétől húshagyó kedd éjfélig tartó időt nevezi a magyar nép farsang farkának, míg a hét hátralévő részének csonkahét a neve. A farsang utolsó csütörtökje kövércsütörtök, ilyenkor nagy sütés-főzés, estefelé látogatás is járja. Szombat este megkezdődik a farsangolás, mégpedig annak a palack bornak a kiásásával, amelyet az előző évi legényavatáskor ástak a kocsma földjébe. Mára ezek a régi szokások már kimentek a divatból. Egyes helyeken ebben a farsangi időben temetik a telet, a busók ilyenkor riogatják a rosszat és a hideget. Majd a farsang végén manapság már a karneválok járják, ezek az igazi látványosságok. Különösen jelentős és tetszetős a riói, de a világ más részein is vannak hasonlóan örömteli ünnepek.

Itt a farsang!

A dolog köztudott, de érdemes szólni róla. Mert a farsang minden időben a derű, a jókedv, a szórakozás időszaka volt, van és lesz. Érdemes rá készülni.

Hogy miért érdemes? Mert akkor igazi az ünnep, ha nemcsak valami divat után rohanunk, hanem magunk is adunk valamit hozzá. Először is feltérképezzük, hol, mikor, kivel akarunk szórakozni. Megyünk-e bálba vagy sem? Ha igen, mibe öltözünk? És tudjuk azt is, hogy farsang ide vagy oda, ilyemkor is kell viselkedni? Bizony sok jó szórakozási alkalom ment és megy tönkre amiatt, hogy sokan nem tudják, mi az illem, mi a határ. A jó szórakozás ugyanis nem a vad piálás, nem a kiütött részegség. Az igazi mulatság, egy kis spiccességgel maga a cicázás és flört, udvarlás é tréfa, tánc és kacérság, pirulás és lopott csók. A farsangi események egyke sem diszkó. A farsang annál több, jobb és emlékezetesebb. Mi tehetjük azzá. Éppen eleganciánkkal, kedvességünkkel, a szép farsangi hagyományok felelevenítésével. Nos, készüljön hát idős és fiatal. Mert a farsang nem gyermekesemény, nem tinédzser-ünnep. A farsang mindenkié. Korosztálytól független. Mert lehet óvodai farsang és vállalkozók partija, lehet iskolai ünnepség és nagy bál a legszebb bálteremben. Érdemes tehát végiggondolni, mit szeretnénk. Mi a kultúra rovatban vissza-visszatérőn adunk tanácsokat, öltözködéshez, főzéshez, italokhoz. Hátha ez is segít abban, de párhétre a derű, a barátság, a jókedv uralkodjék mindenfelé.

 

Hírek

  • A kedvenc zenéim listája:
    2010-02-16 17:20:37



Szavazás

Tetszik az oldal?
Nem nem tetszik!
Igen nagyon!
Asztali nézet